kl. *Mariposa | WP

kl.  *Mariposa
*Sentido x *Abeja
walijski kuc górski
ur. 26 maja 2003r

Właściciel: SK Naranja
Hodowca:   SK Naranja
Predyspozycje:
  • wystawy
Opis:
Zdrobnienia i ksywy stajenne: Mar, Motylek, Osa

Historia: Urodziła się w walijskiej hodowli kuców tej rasy i sekcji. Już jako odsadzone od matki źrebię została przewieziona do surowej i górzystej Norwegii. Jednak warunki w jakich przyszło jej dorastać niewiele różniły się od tych rodzimych. No może było trochę zimniej. Mariposa od samego początku odznaczała się ogromną urodą i lekkimi ruchami. dodatkowo posiadała niezwykła charyzmę i przesympatyczny charakter. Nikomu nie przeszkadzało to, że nie ma żadnych predyspozycji do sportu. Już na wstępie jej życia przeznaczono ją jedynie na wystawy oraz do hodowli. Coda klacz została zajeżdżona, ale bardzo rzadko chodziła pod siodłem. W nowym domu szybko wkradła się do serc właścicieli. Dorastała w bezstresowych warunkach. Czasami pojawiała się na wystawach, gdzie zajmowała zadowalające miejsca. Jednak w miarę upływu czasu właściciele stajni zaczęli zmieniać kierunek hodowli. Boksy zaczęły wypełniać niemieckie rasy gorącokrwiste, a kuce schodziły na coraz dalszy plan. Doszło wreszcie do momentu, w którym hodowcy całkowicie zrezygnowali z zajmowania się kucami. Z tego powodu została zorganizowana sprzedaż, na której wystawiono pozostałe jeszcze w hodowli kuce. Między innymi znalazła się wśród nich Mariposa. Ell i Lajka zjawiły się na tej sprzedaży z czystej ciekawości, gdyż one zawsze w takie miejsca jeżdżą. Realizacja postanowienia, by nie kupować żadnych kuców szła całkiem nieźle, dopóki Ell nie zobaczyła tej siwej piękności prezentującej się z tak niesamowitym wdziękiem. Maślane oczy jakie zrobiła do Lajki powiedziały wszystko lepiej niż słowa. A kiedy Ell robi takie oczy to Lajka się opierać nie ma jak, bo to nokautujący cios. Tak więc z przyzwoleniem współwłaścicielki [nieważne jakimi środkami zdobytym] Ell pognała do hodowcy i zanim ktokolwiek się obejrzał siwa walijka zmieniła właściciela. 

Genetyka: Mariposa wywodzi się z linii kuców walijskich sekcji B utrzymywanych skrupulatnie w czystości rasy. Jej ojciec to wspaniały, gniady ogier Sentido odnoszący wiele sukcesów w powożeniu jednokonnym. Jego charakter i temperament nie ustępuje w niczym dużym koniom gorącokrwistym. Cechują go takie same zachowania z tą różnicą, że jest kucem. Buntowniczy, charakterny i zadziorny. Czasami może być agresywny. Na szczęście Mariposa nie wdała się w niego. Ze strony ojca nasza klacz odziedziczyła przepiękną, kształtną głowę oraz ładne i efektowne ruszy. Jej matka Abeja to urodziwa siwa klacz walisjka, która swojego czasu startowała w dresażu wraz z juniorami. To właśnie po niej Mariposa odziedziczyła przyjazny charakter oraz podejście do dzieci. Ponadto również po matce odziedziczyła przepiękne nogi oraz maść, choć Abeja była nieco jaśniejsza. 

Geneza imienia: Mariposa z tłumaczenia z języka hiszpańskiego oznacza ‚motyl’. To delikatne imię w pełni pasuje do tej przesympatycznej klaczy. Oczywiście w kwestii strukturalnej Mariposa nie jest aż tak krucha i delikatna jak motyl, jednak ma w sobie niezwykły wdzięk i subtelność tych bajecznych owadów. Porusza się z wyjątkową lekkością i wdziękiem. Jej uroda również może być w pewien sposób porównywalna do piękna motyla. Klacz wydaje się wyjęta z kart jakiejś bajki lub baśni. Nie należy zapominać też o jej przyjaznym charakterze. Tego niepozornego kuca chce się podziwiać tak jak motyla.

Eksterier: Mariposa do kuc walijski nie tylko z nazwy, ale i z pochodzenia. Urodzona w miejscu, z którego wywodzi się jej rasa zawiera w sobie wszelkie doskonałe cechy tej rasy. Ma piękną, kształtną głowę – spuścizna po ojcu. Uszy są prawidłowo rozstawione, a oczy właściwie osadzone w czaszce. Szyja pięknie wygięta w łuk ozdobiona przyjemną w dotyku i gęstą grzywą. Szeroka i głęboka klatka piersiowa. Grzbiet jest mocny, a kręgosłup prawidłowy. Zad ładnie wyprofilowany z odpowiednio osadzonym, ogonem. Nogi odpowiednio umięśnione i pięknie ukształtowane, zakończone zdrowymi kopytami. Sierść Mariposy jest maści siwej jabłkowitej. Jest ona zdrowa, miła w dotyki i lśniąca. 

Zachowania: Klacz jest po prostu ucieleśnieniem sympatycznego kucyka z opowiadań dla dzieci. Nie ma w niej ani krztyny złośliwości ani innych negatywnych cech, które niektórzy ludzie przypisują kucom. emanuje od niej takie ciepło, że wprost chce się z nią przebywać. Poza miłym usposobieniem jest spokojna i zrównoważona psychiczne. Różna dzikie i nieprzemyślane ‚odpały’ nie są w jej stylu. Nie oznacza to jednak, że jest nudna. Darzy każdego człowieka sympatią, jednak gdy kogoś nie lubi stara się unikać jego towarzystwa. Mimo to, choćby nie wiem jak nie lubiła jakiegoś człowieka nie zrobi mu krzywdy. Sprawianie innym przykrości i utrudnianie życia nie leży w jej naturze. Klacz ma bardzo dobre podejście do dzieci i choć nie praktykuje się w jej przypadku chodzenia pod siodłem to nadaje się do pracy z maluchami. 
W stosunku do innych koni jest komunikatywna i pogodna. nie obawia się dużych koni i wcale jej nie krępują. Zachowuje jednak minimalną ostrożność. Jej charakter jest raczej ugodowy, więc nie zabiega o dominację w stadzie. Zajmuje niską pozycję w hierarchii grupy, jednak nie sprawia to, że jest pogardzana. Jej sympatyczny pyszczek i miły charakter sprawia, że inne konie darzą ją sympatią i chętnie spędzają z nią czas, mimo iż jest w porównaniu do nich maleństwem. 
Transport ją trochę niepokoi, jak większość koni, jednak klacz nie sprawia problemów przy załadunku jak i przy wyprowadzaniu jej z przyczepki. Wystarczy, że czuje bliskość znajomej osoby, a ponieważ mamy stałą i lojalną kadrę pracowniczą klacz zna wszystkich, a obcym nie powierzamy naszych skarbów. 
W boksie zachowuje się spokojnie. Nie wygłupia się i nie niszczy wszystkiego co popadnie. Gdy się w nim znajduje odpoczywa lub drzemie. Czasami wystawi łepek przez górną klapę bramki na korytarz i obserwuje co się dzieje. Zawsze ktoś ją pogłaska albo uraczy jakimś smakołykiem. W porze karmienia zachowuje się przyzwoicie. Nie trzeba jej odganiać od żłoba i drabinki, by móc je napełnić. Mariposa czeka spokojnie i tylko się przygląda. Stajenny może spokojnie nałożyć jej wydzieloną porcję. Klacz zaczyna jeść dopiero gdy stajenny zamknie za sobą bramkę boksu. Klacz nie jest typem obrzartucha, więc zdarza się czasem, że nie zjada wszystkiego. Prowadzi jednak mało aktywny tryb życia, więc nie należy się tym zbyt bardzo martwić, zwłaszcza, że utrzymuje prawidłową wagę ciała. 

Pielęgnacja i zdrowie: Mariposa do wielka elegantka. Nic więc dziwnego, że szczotkowanie to dla niej czysta przyjemność. Stoi więc spokojnie i z pełnym zaufaniem poddaje się zabiegom pielęgnacyjnym. Posłusznie podaje wszystkie nogi i cierpliwie znosi czyszczenie kopyt. Nie zabiera nogi zbyt wcześnie i pozwala stajennemu dokończyć pracę oraz wykonać ją jak należy. Nie wierci się prawie wcale, może troszeczkę na początku, ale wystarczy, że ustawi się wygodnie i już do końca szczotkowania może się nie ruszać. Pozwala sobie rozczesać grzywę, a także ozdobić ją w jakiś sposób. Z ogonem też nie ma problemów. Można spokojnie go rozczesać, bo klaczy nawet do głowy nie przyjdzie, by kogoś kopnąć. 
Podczas mycia jest trochę skrępowana i widać, że mycie pod bieżącą wodą nie sprawia jej szczególnej przyjemności. Dlatego zawsze staramy robić się to w miarę jak najszybciej. Umyć ją szamponem można spokojnie, ale klacz obawia się strumienia wody pod ciśnieniem. Jednak co jakiś czas musi przejść takie ‚tortury’, które jednak znosi bardzo dzielnie. Nie wyrywa się widząc, że idzie na myjkę, ani gdy już się na stanowisku znajduje. By ją szybko i sprawnie umyć wystarczą dwie osoby. i oczywiście najważniejsze: Mariposa nie chlapie wodą. Właściwie tak czy siak po myciu koni jest się ździebko przemoczonym, ale zawsze jest milej, gdy koń jeszcze się do tego nie dokłada.
Podczas wizyty weterynarza klacz jest całkowicie spokojna. Wizyty przebiegają więc bez żadnych rewelacji w bardzo przyjaznej atmosferze. Pani weterynarz może spokojnie zbadać klacz, sprawdzić czy nie ma żadnych ran, zgrubień i tym podobnych rzeczy. Szczepienia też przebiegają w pokojowej atmosferze. Klacz zdaje się wręcz nie zwracać uwagi na ukłucie igły. to się nazywa zachowanie z klasą. Tabletki na odrobaczanie lub inne leki przyjmuje chętnie. Nie nie jest lekomanką, po prostu wystarczy podać je jej w jabłku. Podane w takiej formie zje wszystko. Podczas badania USG jest opanowana, bo wie, że nikt nie zamierza skrzywdzić ani jej, ani maleństwa. Aparatura do wykonania badania również nie budzi w niej strachu. Klacz zdążyła się do niej przyzwyczaić. 
Do kowala chodzi naprawdę rzadko. Co prawda kuta jest na cztery nogi, to jednak jej trening i praca nie jest na tyle ekspansywna, by klacz musiała często odwiedzać kuźnię. Pojawia się tam jednak czasem, by przypiłować kopyta, poprawić podkucie lub wymienić podkowę. Kto ją dobrze zna widzi, że jest wystraszona. Kładzie uszy po sobie i wyraźnie przygasa. Koniecznie musi być przy niej ktoś znajomy. Gdy taka sobą się oddala Mariposa może wpaść w panikę. Na szczęście my zawsze pilnujemy swoich koni i nie zostawiamy ich samym sobie zwłaszcza w takich sytuacjach. Klacz nie utrudnia pracy kowalowi, ale mocno przytyka łeb do człowieka z którym przyszła. Gdy czuje bliskość i wsparcie przyjaciela uspokaja się trochę i dzielnie wytrzymuje wizytę. Zawsze potem otrzymuje jabłuszko na poprawę humoru.

Padok: Tutaj zdarza się jej czasem poszaleć. Jest to jednak radosne brykanie, a nie jakieś wymyśle, dzikie harce. Gdy tak wesoło podryguje na padoku wygląda jak latający nad kwiatami motylek. Jest to naprawdę uroczy widok. Zdecydowanie częściej jednak oddaje się spokojnemu skubaniu trawy i koniczyny. Czasami wytarza się w trawie, albo zwyczajnie poleży. Przeważnie trzyma się blisko innych koni. Choć jest mała i odstaje nieco od reszty naszej kadry lubi ich towarzystwo, a inne konie lubią ją, dlatego nigdy od niej nie stronią. Wszczynanie burd jest absolutnie nie w jej stylu i tego nie robi. Nawet jeśli jakiś koń ma do niej ‚pretensje’ to ustępuje i wycofuje się. Chyba, że dotyczy to jej źrebaka, wtedy nawet ona potrafi pokazać ‚pazurki’, ale to zupełnie inna i oczywista sytuacja. Bardzo łatwo zabrać ją z padoku do stajni. Można do niej spokojnie podejść i założyć kantar lub zawołać ją. Tak, Mariposa od razu przychodzi. Nie ma potrzeby bawić się z nią w podchody. Klacz lubi zarówno padok jak i swój boks. Jest szczęśliwa, a szczęśliwy koń nie utrudnia życia innym. 

Praca w ręku: Praca z nią to czysta przyjemność. Oczywiscie nie mam tu tylko na myśli tego, że klacz zwyczajnie bardzo dużo już umie. Ważne jest tutaj jej nastawienie do pracy. Mariposa bardzo chętnie uczy się nowych rzeczy. Treningu pod siodłem nie praktykujemy, gdyż klacz nie ma drygu większego niż zwykła jazda rekreacyjna, a i tak z tego nie korzystamy. Jej trening ogranicza się więc jedynie do pracy w ręku. Oznacza to oczywiście lonże, treningi wystawowe oraz zabawy PNH. Z tą metodą treningu koni [PNH] klacz nie jest oswojona, więc nie ma na treningach monotonii. Mariposa może uczyć się nowych rzeczy i zacieśniać więzi z człowiekiem. Uczymy ją również ciekawych sztuczek, które mogą przynieść jej dodatkowe punkty na wystawach. Podczas pracy używamy rożnych sprzętów, jak pełny ekwipunek do lonżowania i bat, ale również rozmaite liny, pachołki i słupki. Mariposa nie jest płochliwa i nie obawia się tych przedmiotów. Nauczona jest reagowania zarówno na komendy wizualne jak i te głosowe. Jest to niewątpliwie pomocne podczas pracy.

Wystawy: To właśnie jej uroda zgotowała jej takie zajęcie. Szkoda było takie naturalne piękno ukryć pod siodłem, zwłaszcza, że nie posiada większego drygo do sportu. Na wystawach czuje się na swoim miejscu. Otaczają ją inne konie, które może poznać. Może również pokazać, że nie jest bezużyteczna i może zarobić na siebie. Mariposa lubi, gdy ludzie ją oglądają, a także podziwiają. A na wystawach tego jej nie brakuje. Jej piękna budowa ciała sama przyciąga wzrok. Gdy do tego dojdą jeszcze pełne gracji ruchy, a zwłaszcza wspaniały kłus z dobrą akcją kończyn można tylko wzdychać z zachwytu. Dodatkowo klacz potrafi pokazać parę sztuczek, jak uniesienie wysoko nogi, ukłon i cofanie. W przyszłości może będzie tego więcej, jednak już to przysparza jej dodatkowych punktów oraz sympatię sędziów. Dużym plusem jest jej naturalność oraz przesympatyczny charakter, który zdaje się wręcz od niej emanować. To wszystko składa się na jej sukces.

Praca z dziećmi: Łagodny i cierpliwy charakter pozwala na podstawową pracę z dziećmi. Nie polega to bynajmniej na nauce jazdy konnej, czy czymś w tym stylu. Z Mariposą można po prostu pojechać na jakiś festyn, gdzie staje się atrakcją dla dzieci. Jest wtedy bardzo szczęśliwa i czuje się potrzebna. Dzieci mogą przejechać się na niej na lonży po kółeczku, gdyż na to akurat pozwalają jej umiejętności chodzenia pod siodłem. Chętnie zgadzamy się na takie wykorzystywanie klaczy, gdyż widać, ze obcowanie z dziećmi sprawia jej ogromną przyjemność. Zawsze potem wraca dumna do stajni. Czasami do naszej stajni przyjeżdżają dzieci z przedszkoli i pierwszych klas podstawówki, by pobawić się z kucykiem. Mariposa chętnie się z nimi bawi, okazując przy tym anielską cierpliwość do wszystkich pomysłów maluchów.

Hodowla: To dziedzina do której zdaje się być wprost stworzona. Tyle ciepła i miłości jakimi darzy swoje pociechy próżno szukać gdzie indziej i wcale nie umniejszam tutaj troski innych klaczy o własne źrebięta. Mariposa wkłada w wychowywanie swoich pociech całe serce. Uczy je wszystkiego czego może, zwłaszcza swego rodzaju dyscypliny. Daje również dobry przykład relacji z ludźmi. Uczy, że za dobro trzeba odpłacać się tym samym. Potrafi złagodzić zbyt wybujały temperament malucha spowodowany charakterem ojca. Jej dzieci mają zazwyczaj przyjazne usposobienie, a na pewno nie są agresywne. Maluchy dziedziczą również jej piękna budowę ciała i wdzięczne ruchy. Predyspozycje zalezą od ojca, jednak zawsze pozostaje możliwość wystawiania ich w wystawach.

Rodowód:


kl. *Mariposa
walijski kuc górski
ur.  2003r
ojciec:
*Sentido
walijski kuc górski
*SerenadoTornado
*Serena
TatianeTentido
*Otawa
matka:
*Abeja
walijski kuc górski
Agresor*Rebelion
*Chrysalia
Tytania*Colombio
*Affirma

Dokumenty:

Treningi (9):
  1. 21.03.2011r. / Wystawy >>>
  2. 25.03.2011r. / Lonża >>>
  3. 23.04.2011r. / Zabawa z piłką >>>
  4. 06.05.2011r. / Wystawy >>>
  5. 22.05.2011r. / PNH – friendly game >>>
  6. 26.05.2011r. / Wystawy >>>
  7. 29.05.2011r. / Rekreacjny >>>
  8. 12.06.2011r. / Lonża >>>

Osiągnięcia (83):
  1. I miejsce w wystawie kuców innych ras na hip. Rocco >wyniki<
  2. I miejsce w maściochach kat. siwe na hip. Rocco >wyniki<
  3. I miejsce w wystawie kuców kat. klacze na hip. Rocco >wyniki<
  4. I miejsce w wystawie innych ras na hip. Sashara >wyniki<
  5. I miejsce w wystawie kuców na hip. Tiere >wyniki<
  6. I miejsce w wystawie kuców walijskich na HKS Saghyme >wyniki<
  7. I miejsce w maściochach kat. siwe na hip. Awokado >wyniki<
  8. I miejsce w maściochach kat siwe na hip. Zanzibar >wyniki<
  9. I miejsce w konkursie na naj siwka na hip. Zanzibar >wyniki<
  10. I miejsce w konkursie na naj welsh pony na hip. Zanzibar >wyniki<
  11. I miejsce w konkursie na naj klacz na hip. Zanzibar >wyniki<
  12. I miejsce w konkursie na naj stęp luzem na hip. Zanzibar >wyniki<
  13. I miejsce w pokazie kuców na hip. Saphira >wyniki<
  14. I miejsce w wystawie maści kat. siwe na hip. Ivanow >wyniki<
  15. I miejsce w pokazie innych ras na HK Saphira >wyniki<
  16. I miejsce w abecadle kat. M na HK Saphira >wyniki<
  17. I miejsce w konkursie na naj masc na HK Saphira >wyniki<
  18. I miejsce w konkursie na naj klacz na hip. Awokado >wyniki<
  19. I miejsce w konkursie na naj kłus na hip. Awokado >wyniki<
  20. I miejsce w konkursie na naj stój na hip. Awokado >wyniki<
  21. I miejsce w konkursie na naj imię na hip. Awokado >wyniki<
  22. I miejsce w wystawie kuców kat. klacze na hip. Ivanow >wyniki<
  23. I miejsce w wystawie klaczy na hip. Ivanow >wyniki<
  24. I miejsce w wystawie kuców kat klacze na hip. Paris >wyniki<
  25. I miejsce w pokazie maści kat siwe na hip. Ivanow >wyniki<
  26. I miejsce w wystawie welsh pony na hip. Sakura >wyniki<
  27. I miejsce w konkursie na naj stęp na RM Stable >wyniki<
  28. I miejsce w konkursie na naj kłus na RM Stable >wyniki<
  29. I miejsce w wystawie klaczy na SKS Lope >wyniki<
  30. I miejsce w maściochach kat. siwe na hip. Tiere >wyniki<
  31. I miejsce w wystawie kuców walijskich na hip. Ivanow >wyniki
  32. I miejsce w maściochach kat. siwe na hip. Podkowa >wyniki<
  33. I miejsce w konkursie na naj kłus na hip. Podkowa >wyniki<
  34. I miejsce w konkursie na naj stój na hip. Podkowa >wyniki<
  35. I miejsce w wystawie kuców kat. klacze na hip. Milky >wyniki<
  36. I miejsce w konkursie na naj klacz na hip. Rocco >wyniki<
  37. I miejsce w konkursie na naj wystawowca na hip. Rocco >wyniki<
  38. I miejsce w konkursie na naj kuca na hip. Rocco >wyniki<
  39. I miejsce w konkursie na naj stój na hip. Rocco >wyniki<
  40. I miejsce w konkursie na naj kłus na hip. Rocco >wyniki<
  41. I miejsce w konkursie na naj siwa na hip. Rocco >wyniki<
  42. I miejsce w konkursie na naj wystawowca na hip. Milky >wyniki<
  43. I miejsce w konkursie na naj stój na hip. Milky >wyniki<
  44. I miejsce w konkursie na naj stęp na hip. Milky >wyniki<
  45. I miejsce w wystawie płci kat. klacze na hip. Tiere >wyniki<
  46. I miejsce w wystawie kat. klacze na hip. Paris >wyniki<
  47. I miejsce w maściochach kat. siwe na hip. Paris >wyniki<
  48. I miejsce w wystawie „wystawowców” na hip. Alicante >wyniki<
  49. I miejsce w wystawie kuców na Shutter Stable >wyniki<
  50. I miejsce w pokazie wystawowców na hip. Saphira >wyniki<
  51. I miejsce w konkursie na naj kuca na WHK Anarkia >wyniki<
  52. I miejsce w wystawei klaczy u Nad >wyniki<
  53. I miejsce w wystawie kuców kat. klacze na Sheradins >wyniki<
  54. II miejsce w wystawie kuców na hip. Zanzibar >wyniki<
  55. II miejsce w konkursie na naj kłus luzem na hip. Zanzibar >wyniki<
  56. II miejsce w konkursie na naj portret na hip. Zanzibar >wyniki<
  57. II miejsce w konkursie na naj klacz na WSK Sakura >wyniki<
  58. II miejsce w konkursie na naj stęp na hip. Rocco >wyniki
  59. II miejsce w konkursie na naj klacz na hip. Milky >wyniki<
  60. II miejsce w konkursie na naj kłus na hip. Milky >wyniki<
  61. II miejsce w wystawie klaczy na Peine Stable >wyniki<
  62. II miejsce w abecadle kat. M na Shutter Stable >wyniki<
  63. II miejsce w konkursie na naj klacz na Shutter Stable >wyniki<
  64. II miejsce w konkursie na naj maść na Shutter Stable >wyniki<
  65. II miejsce w wystawie klaczy na Peiner >wyniki<
  66. II miejsce w wystawie wszystkich ras kat. klacze na hip. Saphira >wyniki<
  67. Tytuł „Naj klacz” na hip. Rocco >wyniki<
  68. Tytuł „Najpiękniejsza maść” na hip. Rocco >wyniki<
  69. Tytuł „Naj kuc” na hip. Soleil >wyniki<
  70. Tytuł „Naj wystawowiec” na hip. Soleil >wyniki<
  71. Tytuł „Najpiękniejszy kuc zawodów” na hip. Tiere >wyniki<
  72. Tytył „Najpiękniejsza klacz wystawy” na hip. Ivanow >wyniki<
  73. Tytuł „NAJ KOŃ MIESIĄCA – MAJ 2011″ na hip. Tiere >wyniki<
  74. Tytuł „Najpiękniejsza klacz” na hip. Tiere >wyniki<
  75. Tytuł „Najpiękniejszy chód” na hip. Tiere >wyniki<
  76. Tytuł „Naj klacz zawodów” na hip. Tiere >wyniki<
  77. Tytuł „Vice naj koń maja 2011″ na hip. Paris >wyniki<
  78. Tytuł „Naj klacz zawodów” na hip. Podkowa >wyniki<
  79. Tytuł „Naj koń zawodów” na hip. Milky >wyniki<
  80. Tytuł „Naj klacz” na hip. Sakura >wyniki<
  81. Tytuł „Naj wystawowiec” na hip. Alicante >wyniki<
  82. Tytuł „Najsłodszy wystawowiec” na hip. Alicante >wyniki<
  83. Tytuł „Najlepszy koń czerwca” na hip. Saphira >wyniki< lDYPLOMl

Potomstwo (8):
  1. og. Miraclous Theory (po og. *Theoretical Boy) [boks] [zdjęcie] [karta]
  2. og. Traicion  (po og. *Theoretical Boy) [boks] [zdjęcie] [karta]
  3. og. Eternal Inspiration (po og. *Dolce Gusto) [boks] [zdjęcie] [karta]
  4. kl. Arctic Aurora (po og. Sewer White) [boks] [zdjęcie]
  5. kl. Marine Theme  (po og. *Theoretical Boy) [boks] [zdjęcie] [karta]
  6. kl. Skylar (po og. *Theoretical Boy) [boks] [zdjęcie] [karta]
  7. kl. Mariposa Diadell  (po og. *Theoretical Boy) [boks] [zdjęcie] [karta]
  8. kl. Le Maison de Paris  (po og. *Theoretical Boy) [boks] [zdjęcie] [karta]
    Galeria:
    Kliknij by zobaczyć!


    Cennik:
    wyźrebienie -  25 000h

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz